Aktivitás
Kérjük, az alábbi módon hivatkozzon a modulra:
Szalai K., & László J. (2007). Az aktív és passzív igék gyakorisága a csoportjelenségek tükrében. In Tanács A. & Csendes D. (Szerk.), V. Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferencia: MSZNY 2007 (pp. 242–249). Szeged: Szegedi Tudományegyetem.
Az aktivitás nyelvi markereinek pszichoszemantikai definíciója
Igék, amelyek egy személy vagy csoport aktivitását vagy az aktivitás hiányát, tehát passzivitást fejeznek ki. Aktív az olyan viselkedés, amely az ágens cselekvőképességén és saját akaratán alapul, az ágens saját akaratának tulajdonítja a cselekvést, és cselekvése hatással van a környezetére. A fizikailag megvalósuló aktusokon kívül ide tartoznak a kommunikációs aktusok (beszédaktusok), az aktivitás mértékének (aktivációs kontúr) változtatása és a cselekvés elkezdése és befejezése is.
A passzivitás az aktivitás hiánya, vagyis a viselkedés olyan formái, illetve azon feltételeinek összessége, amelyek kívül állnak az ágens cselekvőképességén és saját akaratán. Ezek a következők: állapotváltozás, történés, melynek oka a személy akaratlagos cselekvésén kívül áll; létezés, birtoklás vagy viszony állapota.
Egyik kategóriába sem tartoznak, azaz kívül állnak az aktivitás-passzivitás fenti értelemben vett jelentésdimenzióján a mentális állapotok, illetve mentális aktusok (intenció, kogníció és érzelem), a fizikai környezetben lezajló események, illetve természeti jelenségek és a fiziológiai változások. További, morfo-szintaktikailag definiált kivételt jelentenek a nem kijelentő módú igék, a segédigék és az igenevek.
Azonosított nyelvi markerek
Nem azonosított nyelvi markerek