A Narrcat
A NarrCat a történet kategóriáit automatikusan elemző eszköz. A NarrCat moduláris felépítésű, alapját szótárak képezik; melyek szókincsét egyfelől a magyar írott nyelv általános szókincsét reprezentáló szövegkorpuszokból (Magyar Nemzeti Szövegtár, Szeged Korpusz), másfelől specifikus pszichológiai szövegekből álló korpuszból nyertük ki. A lingvisztikailag annotált szótárak inputként szolgálnak a lokális nyelvtanokhoz. A lokális nyelvtanok két magasabb rendű modulrendszerhez adnak bemenetet: a Pszichotematikus modulokhoz és a Relációs modulokhoz. A NarrCat a következő Pszichotematikus modulokat foglalja magában: érzelem, értéklelés, kogníció és aktivitás. A Relációs modulok a következők: Társas referenciák és Tagadás. A szótárak, a lokális nyelvtanok és a modulok rugalmas kombinálhatósága ún. Hipermodulok létrehozását is lehetővé teszi – ilyen például a Pszichológiai perspektíva és a Téri-idői perspektíva modul. A NarrCat nyitott és bővíthető rendszer.
A NarrCat felépítése (Ehmann és mtsai, 2014)
Tudnivalók a NarrCat elemzések kéréséhez
Az alábbi modulokkal végzett elemzés kérhető:
Értékelés (pozitív és negatív)
Társas referencia (E/1 és T/1)
Amennyiben olyan modult szeretne felhasználni az elemzéshez, amely nem szerepel ebben a listában, kérjük, vegye fel a kapcsolatot a modul fejlesztőjével.
Hivatkozás
Ehmann B., Csertő I., Ferenczhalmy R., Fülöp É., Hargitai R., Kővágó P., Pólya T., Szalai K., Vincze O., László J. (2014). Narratív kategoriális tartalomelemzés: a NARRCAT. In Tanács A., Varga V., & Vincze V. (Szerk.), X. Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferencia: MSZNY 2014. (pp. 136–147). Szeged: Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport.