A Regresszív Képzeleti Szótár
A Regresszív Képzeleti Szótár (eredeti nevén Regressive Imagery Dictionary, röviden RID) az egyik legelterjedtebben használt automatikus pszichológiai tartalomelemző eljárás. Colin Martindale (1975) hozta létre angol nyelven. Népszerűségét az a tény is mutatja, hogy az elmúlt négy évtized során 6 nyelvre fordították le (francia, portugál, svéd, német, latin és magyar).
A RID az elsődleges és a másodlagos gondolkodási folyamatokra utaló tartalmakat azonosítja a szövegben. Az elsődleges gondolkodási folyamatra az jellemző, hogy asszociatív, konkrét és a realitáshoz kevésbé kapcsolódó. Ezzel szemben a másodlagos gondolkodási folyamat absztrakt, logikus, realitás központú és problémamegoldásra fókuszáló.
A RID az elsődleges és másodlagos gondolkodási folyamatokhoz kapcsolódó tartalmakat a szavak szintjén azonosítja, amihez hierarchikusan szervezett szótárakat használ. A hierarchikus szerveződésnek két csúcskategóriája van: az elsődleges gondolkodási folyamatra utaló szavak szótára, amely 1828 szócsonkot tartalmaz és a másodlagos gondolkodási folyamatra utaló szavak szótára, amely 714 szócsonkot foglal magában. Az Elsődleges gondolkodási folyamatok szótára 5 kategóriára bomlik, ezek a kategóriák a következő szinten 29 alszótárt foglalnak magukban (lásd 1. táblázat). A Másodlagos gondolkodási folyamatok szótára 7 alszótárból áll, és nem tartalmaz köztes szintet (lásd 2. táblázat).
A RID magyar nyelvű változatát Pólya Tibor és Szász Levente készítették el (Pólya & Szász, 2013). A magyar nyelvű változat hozzáférhető a WordStat tartalomelemző szoftver részeként is az alábbi honlapon: http://provalisresearch.com/products/content-analysis-software/wordstat-dictionary/regressive-imagery-dictionary-by-colin-martindale-free/
Hivatkozások
Martindale, C. (1975). Romantic progression: The Psychology of literary history. Washington: Hemisphere.
Pólya T., & Szász L. (2013). A Regresszív Képzeleti Szótár magyar nyelvű változatának létrehozása. In Tanács A. & Vincze V. (Szerk.), IX. Magyar Számítógépes. Nyelvészeti Konferencia: MSZNY 2013 (pp. 124–133). Szeged: Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport. URL: http://real.mtak.hu/5145/
Martindale, C. (1984) Elbeszélő szövegek elemzése: mennyiségi módszer,
elbeszélő szövegek szimbolikus jelentésének bizonyítására. Pszichológia,
4, 3, 413-427. (Letölthető pdf.)
Martindale, C., Keeley, A. (1986) Huszadik századi magyar és amerikai
novellák tartalmi trendjeiről. Pszichológia, 6 (4), 489-510. (Letölthető pdf.)
Martindale, C., Martindale, A.E. (1989) A tizenkilencedik és huszadik
századi amerikai novellák tartalmának és stílusának történelmi evolúciója.
Pszichológia, 9 (1) 25-45. (Letölthető pdf.)
1. táblázat: Az Elsődleges gondolkodási folyamat kategóriái angol és magyar nyelvű példákkal
2. táblázat: A Másodlagos gondolkodási folyamat kategóriái angol és magyar nyelvű példákkal