Téri-idői perspektíva
Kérjük, az alábbi módon hivatkozzon a modulra:
Pólya T., Kis B., Naszódi M., & László J. (2005). Az érzelmi tapasztalat minősége az élettörténeti elbeszélésben A LAS-Vertikum perspektíva modulja. Pszichológia, 25(2), 143–156.
A téri-idői perspektíva nyelvi markereinek pszichoszemantikai definíciója
A téri-idői perspektíva az elbeszélő és a történet tartalmát adó események közötti viszonyra vonatkozik. Az elbeszélő mindig valamely meghatározott perspektívából tekint az eseményekre. A tér-idői perspektíva esetében az elbeszélő és az események közötti viszonyt az időbeli és térbeli kapcsolatuk alapján írjuk le.
A téri-idői perspektíva azonosításának alapja az időre és a helyre vonatkozó deiktikus szavak. Emellett vannak olyan tartalmas szavak is, amelyek rendszerint egy-egy perspektíva formával járnak együtt. A modul a mondatzáró írásjelet is figyelembe veszi az érvényesülő perspektíva meghatározásához.
A téri-idői perspektívának három formája van. Visszatekintő perspektíva esetén az esemény a múltban, az elbeszélő a jelenben lokalizált (múltbeli esemény múlt időben elmondva). Átélő perspektíva esetén az esemény és az elbeszélő is a múltban lokalizált (múltbeli esemény jelenbeliként elbeszélve). Végül Metanarratív perspektíva forma esetén az esemény és az elbeszélő is a jelenben lokalizált (jelenbeli – a narrációval egyidejű – esemény elbeszélése, pl. „most már emlékszem”).
A téri-idői perspektíva kódolásának egysége a tagmondat. A tagmondat tér-idői perspektívája a tagmondatban előforduló nyelvi elemek alapján kerül megállapításra.
Azonosított nyelvi markerek
Nem azonosított nyelvi markerek